در حال بارگذاری ...
در آغاز سی و یکمین دوره

مزار شهدای گمنام قوچان میزبان افتتاحیه جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی

سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی، دوشنبه هشتم آذر ماه با غبار روبی مزار شهدای گمنام و اجرای نمایش غریبستان در قوچان به کار نمود.

به گزارش حبرنگار ایران تئاتر از خراسان رضوی؛ محمد حسین زاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی که با حضور مدیران استانی، مسئولین شهرستان قوچان، هنرمندان انجمن های فرهنگی و هنری و پیشکسوتان نمایش استان، در مزار شهدای گمنام قوچان برگزار شد، گفت: هنری ماندگار و پاینده است که وفادار به ارزش های ملی و دینی باشد که خون های برای حفظ آن ریخته شده است. من عنوان این هنر را هنر مردمی میگذارم.
وی افزود: هنر مردمی دغدغه آرمان ها و ارزش‌های آنها را دارد. اولین مبلغ و حامی این هنر، مردم هستند و این هنر ماندگار می شود.
حسین زاده تاکید کرد: هنر نمایش به دلیل ذات و پتانسیل آن بسیار اثر بخش و اثر گذار می تواند باشد و امید است سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی، منجر به خلق هنر مردمی شود.
حجت الاسلام هراتی، امام جمعه قوچان نیز در این مراسم گفت: قوچان هزار و ۶ شهید تقدیم انقلاب کرده است و شهرستانی است که در زمینه فرهنگ و هنر حرف برای گفتن دارد. مهد علما، بزرگان، دانشمندان و هنرمندان و ورزشکاران بزرگی بوده است.
وی افزود: این افتخارات و بزرگان هر چند به نام در کشور هستند اما چهره غربت گرفته اند و طول می کشد تا این غبار غربت را از چهره آنها بزداییم.
احمد رضا افشاری، دبیر سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی نیز در افتتاحیه این جشنواره عنوان نمود: ما به عنوان سفیران فرهنگی، امروز جمع شده ایم تا با شهدا عهد ببندیم آمادگی رشد و تکامل هنر جامعه را داریم.
وی تصریح نمود: خراسان در حوزه فرهنگ و هنر نام آور بوده است و هنر نمایش نیز بزرگان فراوانی را معرفی نموده و سابقه درخشانی دارد. امروز ما سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی را با این پیشینه آغاز می کنیم.
افشاری با اشاره به اینکه ۳۵ اثر جهت شرکت در جشنواره اعلام آمادگی کرده بودند گفت: این تعداد کار با توجه به شرایط کرونایی و در مقایسه با دیگر استان ها آمار خیلی خوبی است.
ایشان عنوان کردند: بعد از بازبینی آثار، ۱۵ نمایش شامل ۸ نمایش از شهرستان ها و ۷ نمایش از مشهد به جشنواره راه پیدا کردند که به مدت ۶ روز به رقابت می پردازند. نکته مهم جشنواره امسال اجرای نمایش ها در خود شهرستان صاحب اثر و مراسم افتتاحیه در شهرستان قوچان و اختتامیه در شهرستان تربت حیدریه است. همچنین حضور جوانان در آثار، از دیگر ویژگی آن است.
ابراهیم مطاعی، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان نیز در حاشیه مراسم افتتاحیه جشنواره تئاتر خراسان رضوی بیان داشت: حضور تمام هنرمندان بخصوص هنرمندان نمایش که چراغ صحنه نمایش را بویژه در شهرستان روشن نگه داشته اند، گرامی میداریم. جشنواره ها می تواند نقش مهمی در گفتمان سازی، نقد و بررسی و آموزش اهالی نمایش ایفاء نمایند.
مطاعی تصریح کرد: حرکت خوبی امسال انجام شد و شهرستان قوچان برای اولین بار میزبان جشنواره گردید و این فرصت خوبی برای هنرمندان شهرستان است تا دیگر شهرستان ها و مسئولین با ظرفیت قوچان آگاه شوند، مشکلات را از نزدیک لمس نمایند و چاره اندیشی انجام گردد.
ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان اظهار داشت: ما در قوچان ظرفیت خوبی در حوزه هنرهای نمایشی داریم. اساتید و پیشکسوتان صاحب سبک و جوانان جویای نام که دارای فکر و ایده جدیدند، می تواند به خلق آثار فاخری بینجامد.
مطاعی تاکید کرد: قوچان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، توانایی و آمادگی میزبانی از جشنواره های هنرهای نمایشی و دیگر جشنواره های فرهنگی و هنری را دارد. البته امکانات زیر ساختی سالن مشکلاتی دارد که امیدواریم با توجه به قول مساعدت فرمانداری شهرستان بزودی رفع گردد.

شایان ذکر است؛در انتهای مراسم افتتاحیه مزار ۵ شهید گمنام در پارک نشاط قوچان با گلاب شستشو شد و حاضرین با اهدای گل بر مزارشان با آنها، تجدید پیمان نمودند.
همچنین شروع رسمی جشنواره سی و یکم با اجرای نمایش غریبستان به نویسندگی: فرهاد ارشاد و کارگردانی: پوریا قصابی بود که این نمایش جهت ارزیابی هیات داوران، متشکل از علی عابدی، مهدی نصیری و افشین خورشید باختری، در تالار هنر قوچان به روی صحنه رفت.
مطالب مرتبط

قادر آشنا در نشست خبری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی:

تئاتر نسبت به دیگر فعالیت ها بیشترین آسیب را از کرونا دید
قادر آشنا در نشست خبری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی:

تئاتر نسبت به دیگر فعالیت ها بیشترین آسیب را از کرونا دید

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تئاتر و نمایش از میان رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دید.

|

سجاد جعفریان:

«مهمانسرا» فضایی میان دو دنیا
سجاد جعفریان:

«مهمانسرا» فضایی میان دو دنیا

کارگردان نمایش مهمانسرا با اشاره به اجرای این نمایش در مشهد گفت: داستان این نمایش در رابطه با فضایی میان این دنیا و دنیای دیگر است که خیلی راحت می‌توان آن را به شرایط دوسال گذشته تا کنون، که کرونا در ایران رقم زد مرتبط دانست.

|

نظرات کاربران