در حال بارگذاری ...
اما و اگرهای برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد

بازهم پای «پول» در میان است

امسال مشهد پس از یک سال وقفه شاهد برگزاری تئاتر فجر است که این جشنواره اواخر دی ماه در مشهد با حضور گروه‌های نمایشی استانی، کشوری و بین المللی برای علاقمندان به تئانر برگزار می‌شود. از چندماه گذشته خبری مبنی بر برگزاری جشنواره تئاتر فجر پس از یک سال وقفه در مشهد شنیده شد اما با نزدیک شدن به زمان برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد برگزاری این جشنواره با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته منوط به تامین منابع مالی است. خراسان رضوی به عنوان قطب تئاتر بعد از تهران دارای استعدادهای بسیاری در زمینه تئاتر است و توانسته پیشکسوتان و هنرمندان موفقی را به صحنه تئاتر کشور معرفی کند. امسال مشهد مقدس پس از یک سال وقفه شاهد برگزاری تئاتر فجر است که این جشنواره اواخر دی ماه در مشهد با حضور گروه‌های نمایشی استانی، کشوری و بین المللی برای علاقمندان به تئانر برگزار می‌شود.

برگزاری تئاتر فجر در مشهد بهانه‌ای شد تا تمهیدات برگزاری این جشنواره از سوی مسئولان ذی ربط مورد بررسی قرار گیرد.


جشنواره تئاتر فجر ۲۶ تا ۲۹ دی در مشهد برگزار می‌شود
ناصر نبی زاده، معاون هنری اداره کل  فرهنگ و ارشاد  خراسان رضوی اظهار داشت: خراسان‌رضوی در جشنواره تئاتر فجر که در تهران برگزار می‌شود نقش بسیار پررنگی دارد و آثار بسیار زیادی از خراسان‌رضوی دراین دوره از جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه می‌رود.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در رابطه با برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد مقدس افزود:  این جشنواره از ۲۶ تا ۲۹ دی ماه در محل تئاتر شهر مشهد برگزار می‌شود.
نبی زاده در رابطه با تامین منابع مالی برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد تصریح کرد: در صورت تامین منابع مالی جشنواره تئاتر فجر در مشهد برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: نمایش‌های مختلفی از مشهد، تهران و چندین نمایش از سایر استان‌های کشور در مدت زمان یاد شده در صورت تامین اعتبار در مشهد اجرا می‌شود.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: اسامی آثار و جدول اجراهای تئاترهای جشواره تئاتر فجر در مشهد مقدس تا پایان هفته جاری اعلام می‌شود.
وی به حضور خراسان رضوی در جشنواره تئاتر فجر تهران اشاره کرد و گفت: خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌ها دارای بیشترین نمایش‌ها در تئاتر فجر است.
نبی زاده با اشاره به این‌که از خراسان رضوی ۵ نمایش در جشنواره تئاتر فجر که بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود حضور دارند، تصریح کرد: همچنین ۲ مقاله از هنرمندان خراسان رضوی در بخش پژوهشی تئاتر فجر حضور دارند.

 

تئاتر در سبد فرهنگی مردم
کیوان صباغ، رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی و دبیر اجرایی جشنواره تئاتر فجر مشهد در رابطه با مهمترین دستاوردهای برگزاری تئاتر فجر در مشهد اظهار داشت: از مهمترین دستاوردهای برگزاری تئاتر فجر آشنایی تماشاچیان با تئاتر در مشهد بود و افراد بسیاری پس از برگزاری دوره قبل جشنواره تئاتر فجر در مشهد عضو باشگاه تماشاچیان تئاتر در مشهد شدند.
دبیر اجرایی جشنواره تئاتر فجر افزود: برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد سبب می‌شود تا تئاتر در سبد فرهنگی مردم قرار گیرد و عموم مردم نسبت به هنر اطلاعات بیشتری کسب کنند.
صباغ  با تاکید بر اینکه برگزاری تئاتر فجر در مشهد علاوه بر آشنایی مردم با سالن‌های تئاتر در شهر هنرمندان این عرصه در مشهد نیز با گروه‌های تئاتر حرفه‌ای آشنا می‌شوند، تصریح کرد: تماشای نمایش‌های حرفه‌ای تهران در شهرستان‌های برای هنرمندان عرصه تئاتر در استان سبب مقایسه  کارها با یکدیگر در راستای ارتقای فعالیت هنری تئاتر می‌شود.
وی برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد را فرصتی مناسب برای استفاده علمی و عملی از نمایش‌های برجسته و حرفه‌ای برای استان‌ها دانست.
رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی به تعداد آثار حاضر در جشنواره تئاتر فجر در مشهد اشاره کرد و گفت: در مجموع ۱۱  نمایش در روزهای ۲۶ تا ۲۹ در در سالن اصلی تئاتر شهر اجرای صحنه‌ای دارند.
صباغ ادامه داد: در جشنواره تئاتر فجر مشهد ۶ نمایش از خارج استان، ۵ نمایش از مشهد به روی صحنه می‌رود همچنین ۵ نمایشنامه خوانی و ۳ کار کوک  و نوجوان در این جشنواره اجرا می‌شود.
دبیر اجرایی جشنواره تئاتر فجر خاطرنشان کرد: ستاد برگزاری جشنواره تئاتر فجر استانی در مشهد تمهیدات لازم برای برگزاری این جشنواره را در دستور کار قرار داده است.

مهمترین مشکل برگزاری جشنواره تئاتر فجر مسائل مالی است

وی در رابطه با تامین اعتبار برگزاری جشنواره تئاتر فجرخاطر نشان کرد: مهمترین مشکل برگزاری جشنواره تئاتر فجر استانی در مشهد مسئله مالی است که این مسئله باید از طریق استانداری به عنوان منبع اصلی تامین اعتبار برگزاری این جشنواره حل شود.
صباغ تاکید کرد: در صورت تامین نشدن اعتبار برای برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد احتمال کنسل شدن این جشنواره در مشهد وجود دارد.
در رابطه با تامین اعتبار برگزاری جشنواره تئاتر فجر چندی پیش امیرحسین قاضی زاده نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای خطاب به علی جنتی، وزیر ارشاد و علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی خواستار حمایت مالی در جهت برگزاری این جشنواره در مشهد شد.
این نماینده مجلس در بخشی از نامه اش به استاندار خراسان رضوی عنوان کرده است: خواهشمند است با توجه به مطالبات جامعه هنری و علاقه مندان و با عنایت خاض حضرتعالی که همیشه دغدغه فرهنگ و هنر را داشته و دارم، استدعا دارد ترتیبی اتخاذ فرمائید که مشکلات مالی این جشنواره مرتفع و خواسته به حق هنرمندان که برگزاری جشنواره تئاتر فجر در مشهد است جامه عمل پوشانده شود.
همچنین مهدی ضیاءچمنی، کارگردان تئاتر مشهد که در جشنواره تئاتر فجر امسال نمایش ” تب سرد” در بخش مسابقه این جشنواره به رقابت با سایر نمایش‌ها می‌پردازد، اظهار داشت: برگزاری جشنواره تئاتر فجر اتفاق بسیار خوبی است که در سال‌های اخیر به  وقوع پیوسته است.
کارگردان تئاتر مشهد افزود: برگزاری جشنواره فجر چندین سال است فقط برای سینما بود که در استان‌ها برگزار می‌شد اما خوشبختانه این اتفاق در سال‌های اخیر برای تئاتر اتفاق افتاد.

اجرای نمایش خوب حس خوب در تماشاگر ایجاد می‌کند

ضیاءچمنی با اشاره به این مطلب که برگزاری تئاتر فجر در استان‌ها سبب ارتقای کیفیت آثار نمایشی در استان‌ها شود، عنوان کرد: اجرای نمایش خوب با سطح کیفی مناسب سبب ایجاد حس خوب در تماشاگر می‌شود.
وی با بیان اینکه برای بهتر برگزار شدن جشنواره تئاتر فجر باید تبلیغات مناسب و حرفه‌ای انجام شود، گفت: نمایش‌هایی که در جشنواره تئاتر فجر که در مشهد اجرا می‌شود باید از حیث حرفه‌ای دارای شاخصه‌هایی کیفی مناسبی باشد.
سالن‌های تئاتر مشهد مناسب اجراهای حرفه‌ای کارگردان بزرگ نیست
کارگردان نمایش تب سرد با بیان اینکه برای برگزاری بهتر جشنواره تئاتر فجر باید امکانات و سالن‌های تئاتر شهر باید متناسب با نمایش‌های حرفه‌ای که در تهران به روی صحنه می‌رود باشد، بیان کرد: متاسفانه سالن‌های تئاتر مشهد مناسب اجراهای حرفه‌ای کارگردان بزرگ عرصه تئاتر در کشور نیست و از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.
وی سطح سالن تئاتر شهر مشهد را بسیار معمولی دانست و گفت: سالن‌های خصوصی تئاتر مشهد نیز دارای مشکلات خاص خود هستند  در مجموع سالن‌های تئاتر در مشهد مناسب برگزاری تئاتر فجر در مشهد نیست و نیاز است سالن‌های تئاتر در مشهد مورد بازسازی قرار گیرد.
گفتنی است؛ دومین جشنواره تئاتر فجر خراسان رضوی با حضور ۱۱ اثر از تهران، گرگان، آمل، مشهد و کشــور آذربایجان از ۲۶ تا ۳۰ دی ماه سال جاری در مشهد برگزار می شود.

منبع: تسنیم

 
نظرات کاربران