در حال بارگذاری ...
محمد برومند، تهیه‌کننده آخرین اثر رضا صابری مطرح کرد:

«آسمان هشتم» متفاوت‌ترین تئاتر اجرا شده در حرم مطهر رضوی

تهیه‌کننده تئاتر «آسمان هشتم» گفت: تلاش کرده‌ایم که ابتدا اثری هنری تولید کنیم که مخاطب را جذب کند و سپس به فکر مسائل دیگر باشیم. کیفیت کار در این نمایش برای ما حائز اهمیت بسیاری بوده و خدا را شکر می‌کنیم که به گواه خادمان حرم این نمایش قابل مقایسه با آثاری که تاکنون تولید شده نیست.»

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر در خراسان رضوی، محمد برومند در خصوص تئاتر «آسمان هشتم» که به مناسبت دهه آخر صفر در حال اجراست، گفت: «اجرای نمایش آسمان هشتم به کارگردانی رضا صابری با حمایت آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد در پارکینگ شماره چهار حرم مطهر رضوی آغاز شده و تا روز شهادت امام رضا(ع) هر شب به صورت رایگان اجرا می‌شود.»

او افزود: «داستان این نمایش در رابطه با ورود امام رضا(ع) به خراسان و اتفاقات پس از آن تا زمانی که به شهادت می‌رسند، است و در هشت تابلو، هشت فراز مهم زندگی امام رضا(ع) به مدت ۶۰ دقیقه به نمایش درمی‌آید.»

پیش‌بینی ۶۰۰۰ مخاطب در شب‌های آینده

تهیه‌کننده نمایش آسمان هشتم تصریح کرد: «همیشه در اطراف حرم این نیاز شدید احساس می‌شود که کارهای نمایشی مرتبط با امام رضا(ع) اجرا شود و زائران به تماشای آن بنشینند. ‌ امیدواریم تبلیغات سطح شهر هم هرچه سریع‌تر آغاز شود تا مجاوران هم از اجرای این نمایش مطلع شوند و به تماشای آن بیایند چراکه اکنون اکثر مخاطبان ما را زائران تشکیل می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود تعداد مخاطبان این نمایش در شب‌های آینده به ۶۰۰۰ نفر هم برسد.»

برومند در خصوص تفاوت این نمایش‌ به آثاری که در سال‌های گذشته به مناسبت دهه آخر صفر به اجرا می‌شد بیان کرد: «نمایش‌هایی که در سال‌های گذشته اطراف حرم مطهر اجرا می‌شد، کارهای کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای بود که تئاتر محسوب نمی‌شد، بلکه میان‌پرده کوتاه بود اما امسال رضا صابری با یک گروه ۱۰۰ نفره پای کار آمده و این اثر هم‌اکنون به نوعی به جشنواره تئاتر فجر نیز دعوت شده است.»

کیفیت تئاتر آسمان هشتم با آثار سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست

او با اشاره به اینکه تئاتر آسمان هشتم از لحاظ شاخصه‌های هنر تئاتر اثری قابل دفاع است، گفت: «برخی مواقع مطرح می‌شود نمایش‌های مذهبی ممکن است از لحاظ فنی ضعیف‌تر باشد و تمرکز خود را بر درگیر کردن احساسات مخاطب قرار دهد اما نمایش آسمان هشتم اینگونه نیست. در واقع تلاش کرده‌ایم که ابتدا اثری هنری تولید کنیم که مخاطب را جذب کند و سپس به فکر مسائل دیگر باشیم. کیفیت کار در این نمایش برای ما حائز اهمیت بسیاری بوده و خدا را شکر می‌کنیم که به گواه خادمان حرم این نمایش قابل مقایسه با آثاری که تاکنون تولید شده نیست.»

تهیه‌کننده تئاتر آسمان هشتم اضافه کرد: «اطلاع دارم که مدیران آستان قدس رضوی در نظر دارند یک مرکز دائمی اجرای نمایش‌های مذهبی و آئینی در حرم مطهر رضوی تاسیس کنند که این موضوع یکی از آروزهای من نیز بوده است. در این صورت زائری که به مشهد سفر می‌کند، می‌تواند هر روز یک اثر نمایشی را تماشا کند و به این شکل بیشتر با فرهنگ رضوی آشنا شود.» 

محمد برومند گفت: «این نمایش اثر رضا صابری است که حسین فدایی‌حسین، محمد ملتجی، حمیدرضا سهیلی و مهدی سیم ریز کار تحقیق و پژوهش آن را بر عهده داشته‌اند. بازیگران این نمایش نیز شامل احمدرضا قوچانی، کریم جشنی، مرتضی ملتجی، حامد یزدی، سعید ملک نژاد، مجتبی احمدی، مسعود محمودی، مجتبی غفوری و زینب برات‌زاده هستند.»
او افزود: «این نمایش تا روز شهادت امام رضا (ع) و به مدت ۱۰ شب تا ۵ مهرماه، هر شب از ساعت ۲۰ در پارکینگ شماره ۴ حرم مطهر رضوی واقع در خیابان شیرازی، ضلع شمال غربی حرم مطهر اجرا می‌شود.»

اجرای این نمایش با همراهی آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی صورت می‌گیرد.
مطالب مرتبط

در گفت‌وگو با یک نویسنده و کارگردان تئاتر مطرح شد؛

اگر آموزش نباشد تئاتر هم نیست
در گفت‌وگو با یک نویسنده و کارگردان تئاتر مطرح شد؛

اگر آموزش نباشد تئاتر هم نیست

احسان عاقل، نویسنده و کارگردان تئاتر کاشمر می‌گوید در شهرستان‌ها با فقر حوزه آموزش مواجه هستیم. اگر آموزش نباشد تئاتری هم وجود ندارد، باید قبول کرد که هنر تئاتر در دنیا به سرعت در حالِ رشد است بنابراین باید خیلی روی آموزش تمرکز کنیم. پیشکسوتان و افرادی که سی سال تئاتر کار ...

|

یک نویسنده و کارگردان تئاتر مشهدی:

جشنواره تئاتر استانی بهترین انگیزه برای تولید است
یک نویسنده و کارگردان تئاتر مشهدی:

جشنواره تئاتر استانی بهترین انگیزه برای تولید است

مهدی سیم‌ریز، نویسنده و کارگردان تئاتر مشهد بر این باور است که جشنواره تئاتر استان، مسیر ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است و تئاتر استان را با افزایش راندمان مواجه می‌کند و آثاری که به فجر راه پیدا می‌کنند، از نظر کیفی همواره آثار خوبی بوده‌اند.

|

حسین شمس‌آبادی پیشکسوت تئاتر سبزوار مطرح کرد

باید جرات کنیم و تئاتر برگزیده مردم را به‌عنوان نمایش برتر انتخاب کنیم
حسین شمس‌آبادی پیشکسوت تئاتر سبزوار مطرح کرد

باید جرات کنیم و تئاتر برگزیده مردم را به‌عنوان نمایش برتر انتخاب کنیم

حسین شمس‌آبادی؛ نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر سبزوار با طرح این سوال که چرا نباید در جشنواره‌‌های تئاتر همانند جشنواره‌های فیلم، بخشی با عنوان نمایش برگزیده مردمی وجود داشته باشد، گفت: باید یک بار جرات کنیم و تئاتر برگزیده مردم را به عنوان نمایش برتر جشنواره انتخاب ...

|

در گفت‌وگو با عضو سابق شورای نظارت و ارزشیابی تئاتر مطرح شد:

بررسی سیر تطور شورای نظارت و ارزشیابی از دهه 60 تاکنون
در گفت‌وگو با عضو سابق شورای نظارت و ارزشیابی تئاتر مطرح شد:

بررسی سیر تطور شورای نظارت و ارزشیابی از دهه 60 تاکنون

عضو سابق شورای نظارت و ارزشیابی آثار نمایشی گفت: هسته اولیه این شورا سال 62 شکل گرفت و سه یا چهار سال به کارِ خود ادامه داد که خودِ بنده هم دبیر این شورا بودم و انوشیروان ارجمند، رضا صابری، سعید سهیلی، آقای مهدی پناه و.. اعضای آن بودند.

|

نقدی بر نمایش «مراسم قطع دست در اسپوکن» اثری از حسام حصاری

خشونت انتقام با چاشنی کمدی سیاه
نقدی بر نمایش «مراسم قطع دست در اسپوکن» اثری از حسام حصاری

خشونت انتقام با چاشنی کمدی سیاه

ایران تئاتر_ خراسان رضوی؛ امیر عبداللهی، «مراسم قطع دست در اسپوکن» نوشته مارتین مک‌دونا، داستان یک انتقام است؛ انتقامی که بر اساس کینه‌ای قدیمی شکل می‌گیرد و روایت می‌شود.

|

گفت‌وگو با حسام حصاری، کارگردان نمایش «مراسم قطع دست در اسپوکن»

سالن‌های خصوصی نمایش در مشهد بدون حامی بودند
گفت‌وگو با حسام حصاری، کارگردان نمایش «مراسم قطع دست در اسپوکن»

سالن‌های خصوصی نمایش در مشهد بدون حامی بودند

 مدیر تماشاخانه «خورشید» معتقد است: تماشاخانه‌های خصوصی مشهد دو سال که به طور کامل تعطیل بودند، از آن‌هایی هم که الان مشغول فعالیت هستند حمایت خاصی نمی‌شود. از این رو ممکن است  در خطر تعطیلی قرار بگیرند؛ اما ما تلاش کردیم فعلا چراغ تماشاخانه مان را  روشن نگه ...

|

نظرات کاربران