در حال بارگذاری ...

فراخوان سیزدهمین جشنواره استانی تئاتر بسیج منتشر شد

فراخوان سیزدهمین جشنواره استانی تئاتر بسیج (سودای عشق) از سوی بسیج هنرمندان کشور منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خراسان رضوی، در راستای تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در ترویج فرهنگ ناب بسیج و توجه و تلاش وافر بر انجام منویّات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در باب بسط و توسعه فرهنگ و هنر ایرانی_اسلامی و تلاش در بازتاب هنرمندانه و متعهدانه  فعالیت‌ها و دستاورد‌های شجره طیبه بسیج و مهارت افزایی شبکه جوان بسیج، سیزدهمین جشنواره استانی تئاتر بسیج را با رویکرد ویژه به تنوع شکلی و موضوعی و توجه بر انواع گونه‌های درام در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می‌کند.

بازتاب هنرمندانه فعالیت‌های بسیج در امور اجتماعی و اقتصادی، فرهنگی و هنری، توجه ویژه به حضور موثر و کارآمد بسیج در اردو‌های جهادی و رفع محرومیت‌زدایی از مناطق کمتر توسعه یافته کشور و حضور موثر و امدادرسانی در بلایای طبیعی، انعکاس هنرمندانه حضور موفق بسیج مردمی در کنترل و مهار ویروس کووید ۱۹ و تجلی کمک به کادر درمان کشور، معرفی هنرمندانه چهره‌های شاخص بسیج در عرصه‌های علمی، سیاسی و فرهنگی با رویکرد برجسته سازی عناصر موثر استانی، تبیین مولفه‌ها و رویکرد بسیج در برابر هجمه‌های فرهنگی و نظامی با توجه ویژه به فضای سایبرنتبک و کارکرد‌های مثبت و منفی شبکه‌های مجازی، توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و نقش موثر جوانان و نیرو‌های مخلص و متعهد انقلابی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، تبیین مواضع اصولی بسیج به عنوان نیروی مردمی انقلاب در برابر تهدید‌ها و هجمه‌های نظام سلطه، پرتره نگاری شهدای شاخص استان به عنوان الگو و اسوه و معرفی هنرمندانه توسط هنر فاخر نمایش، توجه و اهتمام ویژه بر اهمیت خانواده و فرهنگ و سنن بومی، رویکرد متفاوت بر گونه‌های درام مخصوصاً نگاه و رویکرد ویژه بر گونه کمدی، اهدای جایزه به به آثار اقتباسی از شخصیت‌ها و قهرمانان بومی و محلی در هر یک از بخش‌ها ز جمله اولویت‌های موضوعی و ساختاری جشنواره سیزدهم هستند.

این رخداد هنری در سه بخش  الف) مسابقه نمایش صحنه‌ای  ب) مسابقه نمایش محیطی و میدانی ج) مسابقه نمایشنامه نویسی(مرحله کشوری) برگزار می‌شود.

بخش صحنه‌ای جشنواره استانی تئاتر بسیج

در بخش صحنه‌ای توجه بر اولویت‌های موضوعی و ساختار‌های متنوع درام و پرداخت هنرمندانه در قالب کمدی و تراژدی با لحاظ فرهنگ بومی و آئینی از اهداف اصلی جشنواره می‌باشد.

گروه‌های داوطلب برای حضور در جشنواره پس از دریافت فراخوان و تکمیل فرم درخواست (که تمایل به اجرای حضوری ندارند) می‌بایست ۵ نسخه تصویری از نمایش خود را در فرمت mp۴ در DVD حداکثر تا ۱۵ مهر ماه به دبیرخانه استانی تحویل نمایند.

پس از برگزاری جشنواره استانی، با انتخاب هیئت داوران دو اثر در بخش صحنه‌ای به دبیرخانه جشنواره سراسری معرفی می‌گردد.

منتخب آثار استانی پس از بررسی توسط هیات انتخاب کشوری به جشنواره سراسری معرفی می‌شوند.

بخش نهایی و کشوری سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج در آذرماه  ۱۴۰۱ به صورت

حضوری و رقابتی برگزار خواهد شد.

آثار ارائه شده به جشنواره نباید قبال در جشنواره دیگری شرکت کرده باشند.

مدت زمان آثار نباید بیشتر از ۸۰ دقیقه باشد.

هر کارگردان مجاز به ارسال یک اثر در بخش صحنه‌ای یا خیابانی است.

جشنواره فقط در راستای اولویت موضوعی درج شده در فراخوان پذیرای آثار خواهد بود.

با توجه به همزمانی برگزاری هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج در سال جاری و پرهیز از موازی کاری پیشنهاد می‌شود آثار مربوط به حماسه  ۸ سال دفاع مقدس در جشنواره تئاتر مقاومت شرکت داده شود.

برای گروه‌های راه یافته در بخش مرحله کشوری جشنواره مبلغ ۲۰ میلیون تومان به عنوان کمک هزینه دبیرخانه کشوری پرداخت خواهد کرد.

بخش محیطی و میدانی جشنواره استانی تئاتر بسیج

در بخش محیطی و میدانی نیز با توجه بر اولویت‌های موضوعی و تلاش ویژه برای جلب مخاطب عام با انتخاب گونه‌ها و شیوه‌های متفاوت بخصوص رویکرد طنازانه و کمی با رعایت ویژگی‌ها و کارکرد‌های نمایش خیابانی در اولویت می‌باشد.

گروه‌های داوطلب برای حضور در جشنواره پس از دریافت فراخوان و تکمیل فرم درخواست (که تمایل به اجرای حضوری ندارند) لازم است ۵ نسخه تصویری از نمایش خود را در فرمت mp۴ در DVD حداکثر تا ۱۵ مهر ماه به دبیرخانه استانی تحویل دهند.

پس از برگزاری جشنواره استانی  با انتخاب داوران دو اثر در بخش خیابانی و میدانی توسط دبیرخانه‌های استانی به جشنواره سراسری معرفی می‌گردد.

منتخب آثار استانی پس از بررسی توسط هیات انتخاب کشوری به جشنواره سراسری معرفی می‌شوند.

بخش نهایی و کشوری سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج در آذر ماه ۱۴۰۱ به صورت حضوری و رقابتی برگزار خواهد شد.

آثار ارائه شده به جشنواره نباید قبلا در جشنواره دیگری شرکت کرده باشند.

مدت زمان آثار نباید کمتر از ۱۵ دقیقه و بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد.

هر کارگردان مجاز به ارسال یک اثر در بخش صحنه‌ای یا خیابانی است.

جشنواره فقط در راستای اولویت موضوعی درج شده در فراخوان پذیرای آثار خواهد بود.

با توجه به همزمانی برگزاری هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج در سال جاری و پرهیز از موازی کاری پیشنهاد می‌شود آثار مربوط به حماسه سال دفاع مقدس در جشنواره تئاتر مقاومت شرکت داده شود.

توجه به موضوعات ناب استانی و بومی پرداخت به مسائل بومی محلی فرهنگی از اولویت برخوردار است.

به گروه‌های راه یافته در مرحله کشوری مبلغ ۱۰ میلیون تومان به عنوان کم‌هزینه، دبیرخانه کشوری پرداخت خواهد کرد.

گاه شمار جشنواره استانی تئاتر بسیج

اعلام آمادگی و تکمیل فرم تقاضا به دبیرخانه تا یکم شهریور ماه امکان‌پذیر بوده و مهلت ارسال آثار بصورت لوح فشرده یا بازبینی آثار بصورت زنده15 مهر ماه انجام خواهد شد.

همچنین آثار منتخب از سوی دبیرخانه جشنواره ۲۵ مهرماه اعلام و جشنواره استانی در نیمه اول آبان برگزار خواهد شد.

آدرس دبیرخانه: مشهد مقدس، میدان آزادی، بوستان ملت، مجتم فرهنگی هنری امام رضا (ع)، کانون بسیج هنرمندان شهید اصغرزاده_انجمن نمایش بسیج هنرمندان خراسان رضوی
مطالب مرتبط

گزارش آیین آغازین سی‌ودومین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی

نقش پُر رنگ شهرستان‌ها در جشنواره امسال
گزارش آیین آغازین سی‌ودومین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی

نقش پُر رنگ شهرستان‌ها در جشنواره امسال

محمد حسین‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در آیین آغازین سی‌ودومین جشنواره تئاتر این استان، تاکید کرد در این دوره از جشنواره تلاش شده است تا حضور و نقش هنرمندان شهرستان‌ها، پُر رنگ‌تر شود.

|

کارگردان حاضر در بخش صحنه‌ای تئاتر فجر مطرح کرد

محمد جهانپا: چالش بزرگ تئاتر ایران متن خوب و نویسندگی است
کارگردان حاضر در بخش صحنه‌ای تئاتر فجر مطرح کرد

محمد جهانپا: چالش بزرگ تئاتر ایران متن خوب و نویسندگی است

محمد جهانپا، کارگردان حاضر در بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر می‌‎گوید از نظراو چالش بزرگ تئاتر ایران متن خوب و نویسندگی است که باید بیشتر به آن رسیدگی شود.

|

در سفر یک‌روزه مدیرکل هنرهای نمایشی انجام شد

دیدار با هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر خراسان رضوی 
در سفر یک‌روزه مدیرکل هنرهای نمایشی انجام شد

دیدار با هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر خراسان رضوی 

مدیرکل هنرهای نمایشی روز شنبه دوازدهم آذرماه در سفری یک‌روزه به مشهد مقدس همزمان با حضور در اختتامیه سی و دومین جشنواره استانی خراسان رضوی و افتتاحیه هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه تئاتر این استان تقدیر کرد.

|

نظرات کاربران