در حال بارگذاری ...
دبیر سی و یکمین دوره خبرداد:

شهدای گمنام قوچان میزبان افتتاحیه جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی

سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی، جهت معرفی سه نماینده استان به جشنواره تئاتر فجر، صبح هشتم آذر ماه با غبار روبی مزار شهدای گمنام و اجرای نمایش غریبستان به کارگردانی پوریا قصابی در قوچان آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خراسان رضوی،جواد روشندل،سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی که شنبه ششم آذر در محل دفتر ایشان برگزار شد،گفت:شرایط مناسبی برای تولید آثار هنری و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و هنری که رکن آن اجتماع است،وجود ندارد. هنگامی که دغدغه ما فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام فعالیت‌ در فضای مجازی باشد،کار کردن در نمایش و تئاتر کار آسانی نیست.
وی ادامه داد:وقتی آسیبی وارد شده و شرایط بحرانی می‌شود،این شرایط بر تمام عناصر جامعه به ویژه فرهنگ و هنر تأثیر می‌گذارد. در این شرایط باید همه کسانی که فعالیت فرهنگی می‌کنند،بپذیرند که به سبک دیگری بتوانند مروج فرهنگ و هنر باشند.
روشندل با اشاره به اینکه امروز بسیاری از مخاطبان آثار هنری در فضای مجازی حضور دارند،خاطرنشان کرد:بر این اساس باید از این طریق به سمت مردم حرکت کرد چراکه حضور مردم رکن و شرط هر فعالیت هنری است. اگر اثر هنری تنها در ویترین باشد،دردی از جامعه دوا نمی‌کند.
وی اضافه کرد:باید توجه داشت هنرهای نمایشی اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه تولید می‌شود تا دیده شود. در هنر نمایش اصل اثر با صاحب اثر در پیوند است و هر جا که بخواهد عرضه شود،عوامل تولید آن اثر هنری نیز باید حضور داشته باشد و با اثر خود در معرض مخاطبان قرار گیرد. شاید یکی از عوامل اهمیت هنر نمایش همین نکته باشد که فراتر از سایر هنرها بر جامعه تاثیرگذار می‌گذارد.

احمدرضا افشاری،دبیر سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی نیز گفت:جشنواره با هدف کشف استعداد‌های جوان و تجربه پیشکسوتان در ۶ شهرستان توسط انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه چهار جلسه شورای سیاست گذاری برای جشنواره امسال برگزار شد. دو شیوه اجرای تجمیعی و شیوه غیر متمرکز پیشنهاد گردید که به دلیل شرایط کرونایی،اجراهای غیر متمرکز انتخاب گردید. که به مدت ۶ روز در ۶ شهرستان برگزار خواهد شد.
افشاری عنوان کرد:۳۷ اثر نمایشی به دبیرخانه جشنواره رسید که توسط هیات بازبینی متشکل از آقایان،فرشید تمری،احسان روحی و مهدی نصیری،که به مدت ۴ روز به همت موسسه هنرهای نمایشی بابک نیشابور،در این شهرستان انجام شد،۱۵ اثر را شامل ۸ اثر از مشهد و ۷ اثر از شهرستان‌ها را برای حضور در جشنواره انتخاب کردند.
ایشان با اشاره به اینکه ویژگی جشنواره امسال،تعداد زیاد کارها و حضور پر رنگ شهرستان‌ها است،تصریح کرد:افتتاحیه این جشنواره در شهرستان قوچان و اختتامیه در شهرستان تربت حیدریه خواهد بود و هیات داوران متشکل از آقایانعلی عابدی، مهدی نصیری و افشین خورشید باختریبا حضور در شهرستان‌ها،نمایش‌ها را ارزیابی نموده و سه اثر را جهت حضور در جشنواره تئاتر فجر معرفی می‌کنند.
فرشید تمری،عضو هیات بازبینی سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی نیز گفت:اگر تئاتر در مشهد به عنوان یک قطب و مدعی مطرح شده است،بخاطر حضور مطبوعات و رسانه‌ها بوده است.
تمری با اشاره به اینکه ستاد جشنواره خوب عمل کرد و آشتی دوباره مردم با تئاتر را از شهرستان ها شروع کرد، افزود: امسال یک اتفاق خوبی افتاده است، من کارها را خوب دیدم. برای اولین بار سهم شهرستان ها بیشتر از سال های قبل است، برخی شهرستان ها بیشتر از یک نمایش در جشنواره دارند. 

کریم جشنی،رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی نیز عنوان کرد:بعد از دو سال چراغ تئاتر استان با این جشنواره روشن می‌شود. قشر هنرمندان نمایش معیشت شان سخت است و امیدواریم با این جشنواره،شاهد باز شدن سالن‌های نمایش باشیم
جشنی افزود:نمایش‌های جشنواره در دو سئانس در خود شهرستان اثر اجرا می‌شود و سالن‌ها با ۵۰ درصد تماشاگر خواهند بود. اجراها بلیط فروشی ندارند و با اولویت شرکت کنندگان در جشنواره،هنرمندان نمایش،دیگر علاقه مندان نمایش،بلیط با شماره صندلی توسط دفتر انجمن استان در اختیار قرار می‌گیرد.
رضا حسینی،عضو شورای سیاستگذاری تئاتر خراسان رضوی نیز در این نشست گفت:این جشنواره می‌تواند برای استان نقطه عطف باشد. جشنواره عامل تحرک هنرمندان است. جامعه هنرمندان و جامعه رسانه مکمل یکدیگر هستند و این حرکت،نیازهای روحی و روانی جامعه را بر طرف می‌نماید.


سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی از دوشنبه ۶ آذر ماه تا شنبه ۱۳ آذر در شهرستان های قوچان، سبزوار، خوشاب، نیشابور، تربیت حیدریه و مشهد برگزار می شود. اجراهای نمایش های مشهد در سالن های اشراق و استاد نوری، حوزه هنری مشهد و سالن بهار مجتمع امام رضا خواهد بود.
مطالب مرتبط

قادر آشنا در نشست خبری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی:

تئاتر نسبت به دیگر فعالیت ها بیشترین آسیب را از کرونا دید
قادر آشنا در نشست خبری سی‌ویکمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی:

تئاتر نسبت به دیگر فعالیت ها بیشترین آسیب را از کرونا دید

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تئاتر و نمایش از میان رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دید.

|

سجاد جعفریان:

«مهمانسرا» فضایی میان دو دنیا
سجاد جعفریان:

«مهمانسرا» فضایی میان دو دنیا

کارگردان نمایش مهمانسرا با اشاره به اجرای این نمایش در مشهد گفت: داستان این نمایش در رابطه با فضایی میان این دنیا و دنیای دیگر است که خیلی راحت می‌توان آن را به شرایط دوسال گذشته تا کنون، که کرونا در ایران رقم زد مرتبط دانست.

|

نظرات کاربران