در حال بارگذاری ...
با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشوری و استانی

تماشاخانه استاد «حسین نوری» افتتاح شد

آیین افتتاحیه سالن نمایش حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی با نام تماشاخانه «استاد حسین نوری» با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشوری و استانی برگزار شد.

به گزارش تئاتر خراسان رضوی، آئین افتتاحیه سالن نمایش حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی با نام تماشاخانه «استاد حسین نوری» با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی کشوری و استانی برگزار شد.

حمید نیلی رئیس انجمن هنرهای نمایشی کشور نیز در این مراسم با بیان اینکه مشهد جزو پرکارترین و جریان‌سازترین مراکز استان‌ها در عرصه هنر تئاتر است، گفت:  هنرمندان گرانقدر بسیاری در این سرزمین داریم و بسیار خوب است که  بتوانیم در زمان حیات آنان از این بزرگواران تجلیل کنیم لذا احداث این تماشاخانه و حسن انتخاب در نامگذاری آن را تبریک می‌گویم و امیدوارم آثار پرمحتوایی در این سالن به‌روی صحنه رود تا شاهد اتفاقات خوبی برای تئاتر مشهد باشیم.

در ادامه کوروش زارعی بازیگر، کارگردان و مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری  کشور با بیان اینکه افتتاح این تماشاخانه حرفه‌ای و تخصصی اتفاق مبارکی برای تئاتر مشهد است، گفت: تمامی هنرمندان تئاتر به‌دنبال اجرا در سالن‌های بلک باکس هستند و خوشحالم که امروز با افتتاح تماشاخانه استاد حسین نوری در حوزه هنری خراسان رضوی، این کار زمین مانده تئاتر مشهد پس از سال‌ها انتظار به انجام رسید.

وی افزود: انتخاب نام استاد حسین نوری که از هنرمندان متعهدی است که خود را وقف این نظام و انقلاب کرده است را نیز برای این تماشاخانه تبریک می‌گویم و چقدر زیباست که تا زمانی که این هنرمندان عزیز زنده و در کنار ما هستند، مکانی را به نام آنان ماندگار کنیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور ضمن گلایه از وضعیت تئاتر امروز گفت: متاسفانه اتفاقات ناخوشایند و آزاردهنده تئاتر پایتخت دارد به استان‌ها نیز سرایت می‌کند و این جنایتی است در حق تئاتر؛ روزگاری در دهه 60 و 70 تئاتر ما اندیشمند و ارزشمند بود و در جامعه رونق تفکر و اندیشه را ایجاد می‌کرد که با استقبال مردم هم همراه بود اما امروز تئاتر ما  سخیف، سطحی و مبتذل شده و اثری از تفکر و اندیشه در آن نیست که این موضوع به تئاتر مشهد هم منتقل شده است. 

زارعی ادامه داد: دولت تئاتر را به حال خودش رها کرده و در این باره مقصر است اما ما نیز به عنوان هنرمند تئاتری می‌دانیم که ذات تئاتر تفکر و اندیشه است و با سینما که مبتنی بر تجارت است تفاوت دارد لذا از تمامی هنرمندانی که سرآمدان تئاتر نه تنها خراسان بلکه این مملکت هستند خواهش می‌کنم برای تئاتر خراسان و مشهد بزرگی کنید، در کنار هنرمندان جوان باشید  و نگذارید اتفاقات بدی که در تئاتر پایتخت رخ می‌دهد در اینجا نیز بر روی صحنه دیده شود. 

پخش پیام تصویری استاد حسین نوری به آئین افتتاحیه و اجرای نخستین نمایش تماشاخانه جدید حوزه هنری خراسان رضوی توسط توسط جمعی از هنرمندان باسابقه تئاتر مشهد از جمله محمد ملتجی، سعید صادقی، مجید بخششیان و محمد جهان‌پا حسن ختام این مراسم بود.

گفتنی است تماشاخانه «استاد حسین نوری» سالن بلک‌باکس دوسویه و با ظرفیت 123 نفر، دارای سیستم نور و صدای تخصصی و سایر امکانات لازم برای اجرای گروه‌های نمایشی از جمله اتاق بازیگران، اتاق گریم و لباس، سالن انتظار مناسب تماشاگران، است.
نظرات کاربران