در حال بارگذاری ...
 • تلگرام
 • در نشست هم‌اندیشی و گفت‌وگوی اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مطرح شد

  توجه ویژه‌ی جامعه‌ی تئاتر استان به حفظ ارزش‌های انقلاب

  نشست هم‌اندیشی و گفت‌وگوی مدیرکل اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه روز شنبه ۱۴ اردی‌بهشت ماه در محل سالن کنفرانس هتل فرهنگ و هنر برگزار شد. در این نشست مسئولین مختلف کانون‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری ضمن ارایه‌ی گزارشی از وضعیت فعالیت‌های خود، بخشی از مطالبات جامعه‌ی هنری و فرهنگی خویش را نیز بیان کردند.

     
  به گزارش تئاتر خراسان رضوی، نشست هم‌اندیشی و گفت‌وگوی مدیرکل اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه روز شنبه 14 اردی‌بهشت ماه در محل سالن کنفرانس هتل فرهنگ و هنر برگزار شد. در این نشست مسئولین مختلف کانون‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری، ضمن ارایه‌ی گزارشی از وضعیت فعالیت‌های خود، بخشی از مطالبات جامعه‌ی هنری و فرهنگی خویش را نیز بیان کردند.
  آرش خیرآبادی، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی، در این نشست، طی سخنانی با اشاره به گزارش یک‌ساله‌ی فعالیت‌های انجمن در حوزه‌ی نمایش‌های صحنه‌ای، کودک و نوجوان و خیابانی، شرایط موجود در فضای تئاتر و مطالبات اصحاب هنر از رسانه‌ها را مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار داد. وی با بیان این که تئاتر خراسان رضوی در سال گذشته بیش از سیصد اثر نمایشی را در تماشاخانه‌های استان بر صحنه برده و به تقریب، هیچ شبی از سالن‌های نمایشی در مشهد مقدس خالی از اجرا نبوده، فعالیت‌های فرهنگی و هنری جامعه‌ی تئاتر استان را در زمینه‌های مذهبی، آیینی و اعتقادی نیز برشمرد.
  رییس انجمن هنرهای نمایشی استان اشاره کرد: ما در طول سال گذشته، بیش‌ترین تولیدات مذهبی را در زمینه‌ی دفاع مقدس، ادبیات عاشورایی، ادبیات رضوی، سبک زندگی ایرانی و اسلامی، مفاهیم قرآنی و نیز آثاری مرتبط با بیانیه‌ی گام دوم مقام معظم رهبری داشته‌ایم که این خود، نشانی از توجه ویژه‌ی جامعه‌ی تئاتر استان به حفظ ارزش‌های انقلاب در چهلمین سال از پیروزی انقلاب اسلامی است. ما جشنواره‌ی اندیشه‌ی مطهر، جشنواره‌ی ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم، جشنواره‌ی نمایش‌نامه‌خوانی چهل ساله‌گی انقلاب و نیز بسیاری طرح‌های دیگر را اجرا کرده و در حال اجرا داریم. این‌ها همه نشان از دغدغه‌های اسلامی و دینی در بطن جامعه‌ی تئاتر مشهد و استان است.
  خیرآبادی افزود: جامعه‌ی تئاتر ما جامعه‌ای ست که برای انقلاب و اسلام و ایران شهید داده، جانباز داده و آزاده‌هایی را با افتخار در میان خویش دارد که نشان از حضور پررنگ تفکر انقلابی و اسلامی در میان آحاد این جامعه‌ی هنری ست. تاریخ تئاتر استان خراسان رضوی نشان می‌دهد که تفکر دینی و اسلامی و البته نوآوری‌های مبتنی بر آزاداندیشی اسلامی، سنگ بنای تئاتر ما است. کسانی تئاتر را در این استان پایه گذاشته‌اند که از مفاخر اخلاق و ایمان بوده‌اند.
  خیرآبادی ضمن گلایه از برخی رسانه‌ها ادامه داد: هنرمندان خراسانی که به راه‌پیمایی‌های اربعین می‌روند، پس از کجا آمده‌اند؟ هنرمندان تئاتری که ایام شهادت آقا امام رضا(ع) خیمه‌های پذیرایی از زائران حضرتش را برپا می‌کنند، پس از کدام طایفه‌اند؟ حیف است که این همه عشق و علاقه به مفاهیم دینی و آیینی در میان بچه‌های تئاتر باشد و رسانه‌ها آن را پوشش ندهند. چرا باید ما به علت خطای یک نفر در گوشه‌ای، همه‌مان مورد اتهام قرار گیریم؟ چرا رسانه‌ها کوچک‌ترین اشتباهات فردی در میان جامعه‌ی بزرگ تئاتر را دامن می‌زنند ولی چشم‌شان را به روی این همه افتخارات و فعالیت‌های دینی و اخلاقی بسته‌اند؟ من از رسانه‌ها درخواست دارم که از آبرو و حیثیت تئاتر خراسان صیانت کنند. نگذارند خطاهای فردی، باعث ملکوک شدن کلیت جامعه‌ی تئاتر شود. من خواهش دارم اصحاب هنر و فرهنگ و رسانه، تئاتر خراسان رضوی را به عنوان پیشانی هنر این استان و به عنوان بزرگ‌ترین و پردرآمدترین و شاخص‌ترین هنر این خطه، پشتیبانی کرده و تمام قد در برابر هجمه‌هایی که گاهی علیه تئاتر می‌شود، بایستند.
  آرش خیرآبادی افزود: ما بزرگ‌ترین طرح آموزش جامع تئاتر استانی را راه اندازی کرده‌ایم. در این طرح، مفاهیم اسلامی و اعتقادی را به هنرجویان تئاترمان آموزش می‌دهیم. برای اولین بار فلسفه‌ی اسلامی و ادبیات عاشورایی و رضوی در میان دروس ما گنجانده شده.
  باید مردم بدانند که تئاتر ما تئاتری اخلاق‌مدار، دین‌مدار و ولایت‌مدار است.» رییس انجمن هنرهای نمایشی استان در ادامه گفت: وقتی فضای کافی برای تمرین گروه‌های نمایشی نیست، وقتی امکانات کافی برای آن نیست که بتوانیم گروه‌های تئاتری مان را تحت نظارت و چهارچوب قوانین اداره‌ی ارشاد سامان دهیم، ممکن است گاهی در گوشه‌ای اتفاقاتی بیافتد که بیرون از قواعد عرفی و اعتقادی باشد. در این صورت ما موظف‌ایم با نظام‌مند کردن فضاهای آموزشی و تمرینی و در اختیار قرار دادن فضاهای بیش‌تر به گروه‌های نمایشی، فعالیت‌های هنری را بیش‌تر و بهتر رصد کنیم.

  در ادامه، مدیرکل اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر مروارید، ضمن تشکر از فعالیت‌های پردامنه‌ی انجمن در زمینه‌ی آموزش و راه‌اندازی طرح جامع آموزش تئاتر در استان، وعده داد تا معضل کم‌بود فضاهای تمرین و آموزش را به زودی برطرف کند.

  وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌هایی که در زمینه‌ی آموزش میان انجمن و واحدهای علمی و دانش‌گاهی دیگر منقعد شده، آینده‌ی آموزش تئاتر را در استان، آینده‌ای روشن برشمرد. دکتر مروارید در ادامه افزود: تاریخ تئاتر استان ما با هویت دینی و اخلاقی سرشته شده و بدنه‌ی تئاتر ما را هنرمندانی متعهد، متدین و اخلاق‌مدار تشکیل داده‌اند.

  خیرآبادی  با اشاره به کارنامه‌ی سال گذشته‌ی انجمن و با تشکر از فعالیت‌هایی ک به سرانجام رسیده، ابراز امیدواری کرد که رسانه‌ها نیز در امر پوشش هرچه بهتر و بیش‌تر این فعالیت‌ها، بکوشند.

   
  مطالب مرتبط

  فراخوان بیست و نهمین جشنواره‌ی تئاتر استانی خراسان رضوی منتشر شد

  فراخوان بیست و نهمین جشنواره‌ی تئاتر استانی خراسان رضوی منتشر شد

  با اعلام دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی تئاتر استانی انجمن هنرهای نمایشی استان، آرش خیرآبادی، رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی ضمن تقدیر و تشکر از هم‌کاری‌ها و پشتیبانی‌های بی‌دریغ معاونت امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و نیز اداره‌ی محترم ...

  |

  درباره ظرفیت‌های محتوایی اثر بزرگ حکیم فردوسی در تئاتر

بود و نبود‌های شاهنامه در تئاتر مشهد
  درباره ظرفیت‌های محتوایی اثر بزرگ حکیم فردوسی در تئاتر

  بود و نبود‌های شاهنامه در تئاتر مشهد

  شاهنامه، اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاهکار حماسی زبان فارسی و بزرگ ترین سند هویت ایرانیان است که مشتمل بر حماسه ها، رشادت ها، دلاوری ها و جان فشانی ها و نیز مباحث اخلاق و تعلیم و تربیت است و به جرئت می توان گفت مهم ترین کتاب در جهان به شمار می آید که داستان های ...

  |

  رضا کیانیان:

پدر تئاتر ایران نباید دولت باشد!
  رضا کیانیان:

  پدر تئاتر ایران نباید دولت باشد!

  رضا کیانیان، بازیگر سینما و تئاتر عنوان کرد: پدر تئاتر ایران نباید دولت باشد، تئاتر ایران باید مستقل باشد و خودش برای خودش پدری کند تا بتواند در منطقه پاتوق شود. شهرام کرمی نیز گفت: ما در برخی استان ها هنوز یک سالن تئاتر نداریم و این قابل بررسی است.

  |

  در جلسه‌ی پرسش و پاسخ اعضای انجمن تئاتر خراسان رضوی و رؤسای جدید انجمن شهرستان‌ها مطرح شد

طرح بزرگ آموزش جامع تئاتر استان برگزار می‌شود
  در جلسه‌ی پرسش و پاسخ اعضای انجمن تئاتر خراسان رضوی و رؤسای جدید انجمن شهرستان‌ها مطرح شد

  طرح بزرگ آموزش جامع تئاتر استان برگزار می‌شود

  هم زمان بابرگزاری مراسم ابلاغ و اهدای احکام ریاست انجمن شهرستانهای استان، نشست پرسش و پاسخی با حضور نمایندگان تئاتر شهرستانها و مسوولان تئاتر استان برگزار شد.

  |

  در حاشیه‌ی جشنواره‌ی اندیشه‌ی مطهر

مراسم ابلاغ و اهدای احکام رؤسای بیست و سه شهر از استان خراسان رضوی برگزار شد
  در حاشیه‌ی جشنواره‌ی اندیشه‌ی مطهر

  مراسم ابلاغ و اهدای احکام رؤسای بیست و سه شهر از استان خراسان رضوی برگزار شد

  با حضور آرش خیرآبادی و دیگر مسوولان تئآتر استان و در حاشیه‌ی جشنواره‌ی تئاتر اندیشه‌ی مطهر، احکام بیست و سه رییس انجمن هنرهای نمایشی در شهرستان‌های خراسان رضوی، توسط آرش خیرآبادی، رییس انجمن این استان، ابلاغ شد.

  |

  رئیس انجمن خراسان رضوی هم‌زمان با سالروز شهادتِ امام رضا(ع) اعلام کرد

اجرای پرده‌خوانی و تآترِ خیابانی در مشهد
  رئیس انجمن خراسان رضوی هم‌زمان با سالروز شهادتِ امام رضا(ع) اعلام کرد

  اجرای پرده‌خوانی و تآترِ خیابانی در مشهد

  هم‌زمان با رحلتِ پیامبر اکرم(ص) و شهادتِ امامِ هشتمِ شیعیان، حضرت ثامن‌الحجج، حضرت امام رضا(ع)، با هم‌کاری انجمنِ هنرهای نمایشی‌ استان خراسان رضوی و مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، چندین مراسمِ پرده‌خوانی و اجرای تآترِ خیابانی، با موضوعاتِ رضوی، در ورودی‌های مشهد ...

  |

  مجتبی رستگارمقدم کارگردانِ «مردان بی‌سایه» یادداشتی را منتشر کرد

آرمانِ عشق و مرگ در بازی‌یی به نامِ زنده‌گی
  مجتبی رستگارمقدم کارگردانِ «مردان بی‌سایه» یادداشتی را منتشر کرد

  آرمانِ عشق و مرگ در بازی‌یی به نامِ زنده‌گی

  به گزارش تئاتر خراسان رضوی مجتبی رستگارمقدم کارگردان «مردان بی‌سایه» یادداشتی را در حاشیه‌ی اجرای نمایشِ بر صحنه‌اش منتشر کرد. گفتنی ست این نمایش برداشتی از نمایش‌نامه‌ی «مرده‌گانِ بی‌کفن و دفن» شاه‌کارِ «ژان پل سارتر» است.

  |

  نظرات کاربران