در حال بارگذاری ...
کارگردان «خروس»:

بلای جنگ برسر زن

گفت‌وگو با کارگردان نمایش برگزیده جشنواره «چخوف» روسیه که در تماشاخانه بهار اجرا می‌شود

به گزارش تئاتر خراسان رضوی؛ داستان «خروس» برمی‌گردد به زمان جنگ افغانستان با طالبان؛ خواهر و برادری افغانستانی که در روستایی دورافتاده زندگی می‌کردند، یک روز از میان کشته‌های جنگ، دختری را زنده می‌یابند. وارد شدن دختر به زندگی آن‌ها، ماجراهای این نمایش را شکل می‌دهد. نمایش خروس به کارگردانی رضا احمدی از امروز، ششم دی‌، روی صحنه تماشاخانه بهار می‌رود. این نمایش که ٢٠سال پیش محمد رحمانیان آن را نوشته‌است، همان زمان به‌کارگردانی خودش در تهران روی صحنه رفته‌است. این نمایشنامه را بعدها رضا احمدی، کارگردان مشهدی، در سال٩٣ در مشهد روی صحنه برد و سال٩۴ آن را در تهران اجرا کرد. «خروس» در سال٩۵ نیز در جشنواره تئاتر «چخوف» روسیه حضور پیدا کرد و با کسب مقام بهترین نمایش این جشنواره، به ایران بازگشت تا امسال برای بار دیگر در مشهد اجرا شود.

 نمایشی در مذمت جنگ
رضا احمدی، کارگردان «خروس»، این نمایش را اثری در مذمت جنگ معرفی می‌کند و می‌گوید: آسیب‌های جنگ به‌خصوص برای زنان، حرف اصلی نمایش خروس است.
این کارگردان با بیان اینکه آن زمان در جنگ افغانستان با طالبان، تندروها مصائب زیادی را برای زنان به‌وجود ‌آوردند، می‌گوید: علت اجرای این نمایش در این زمان، این است که هنوز این‌طور جنگ‌ها تمام نشده است، بلکه تنها درقالب دیگری و با وجود تندروهای دیگری در افغانستان و اطراف آن ادامه دارد.

 تقدیرشده جشنواره «چخوف» روسیه
به‌گفته احمدی، اجرای خروس برای بار چندم، تغییری نسبت‌به اجراهای اول خود نداشته و تنها چند اصلاح کارگردانی داشته است. او ادامه می‌دهد: کار کاملا در سبک رئالیستی است که در جشنواره چخوف نیز از این ویژگی آن تقدیر و برنده بهترین نمایش برپایه سیستم استانیسلاوسکی شد. کارگردان خروس با بیان اینکه داوران آن جشنواره، شاگردان چند نسل پیش استانیسلاوسکی بودند، می‌افزاید: آن‌ها تعصب خاصی روی این شیوه داشتند که بعد از اجرای کارِ ما و حتی خارج از بحث داوری، بارها از کار 
تعریف کردند.

 دعوت از تماشاگران
این کارگردان در پایان با دعوت از همه هنردوستان مشهدی یادآوری می‌کند: در شرایط کنونی، اقتصاد تئاتر مهم است و گرچه درکنار مزیت‌هایش، تاثیرات منفی هم بر کیفیت برخی اجراها و حتی رفتار هنرمندان گذاشته است، اجرای نمایشی با حجم و زحمت زیاد آن‌هم در سالنی نهایتا هشتادنفره نمی‌تواند خیلی سودآور باشد. به‌هرحال اهمیت ذات هنر، ما را به اجرای دوباره این نمایش واداشته است که امیدواریم تماشاگران به سالن بیایند و آن را تماشا کنند. نمایش خروس با بازی حسن نامجو، نرگس آمنده، عاطفه هاشمیان و سعید توکلی، هر شب ساعت١٩:٣٠ در تماشاخانه بهار واقع در پارک ملت، مجتمع فرهنگی‌هنری امام‌رضا(ع) اجرا می‌شود. 


گفت و گو: مریم قاسمی
مطالب مرتبط

نظرات کاربران