در حال بارگذاری ...
 • تلگرام
 • داوود کیانیان؛

  چرا در مشهد انجمن تئاتر کودک و نوجوان نداریم؟

  یاداشت داوود کیانیان در ارتباط با ضرورت ایجاد انجمن نمایش کودک و نوجوان در شهر مشهد

  تئاترخراسان رضوی- چرا در مشهد انجمن تئاتر کودک و نوجوان نداریم؟ این سئوال مدتهاست که ذهن مرا مشغول کرده ولی متاسفانه پاسخی برایش پیدا نمی کنم. تئاتر مشهد در زمینه کیفیت، کمیت اجراها، داشتن سالنهای متنوع، تعدد گروه های نمایشی، حضور چشمگیر در جشنواره ها، ثبت تاریخ تئاتر، حضور پیشکسوتان، داشتن سایت مشهدتئاتر، آموزش و بر پایی کارگاههای تئاتر، حرف  اول را می زند، اما انجمن تئاتر کودک و نوجوان ندارد! چرا؟ در دهه پنجاه اولین تئاتر های حرفه ای کودک در مشهد به اجرا در آمده است،  بزرگانی چون سعید تشکری، تیمور قهرمان، حمید قلعه‌ای، علی اکبر حلیمی، محمد برومند، خانم عیسی زاده، جواد رحیم زاده و حمید کیانیان دارد، دارای تلگرام نمایشگران کودک و نوجوان است، در حدود صد و بیست نفر در این زمینه فعالیت می کنند، اما انجمن تئاتر کودک و نوجوان ندارد!
  تئاتر کودک و نوجوانش در جشنواره های ملی و بین المللی مقام می آورد، نخستین جشنواره نو جوانان و جوانان تئاتر در مشهد اتفاق افتاده است، در گذشته در خانه نمایش و بعدها در گوشه ی پارک ملت و اکنون در یکی از سالنهای خصوصی سالن ویژه ی تئاتر کودک و نوجوان دارد، تئاتر کودک و نوجوانش به قدمتی در حدود نیم قرن می رسد، بیشترین ادبیات نمایشی کشور از نویسندگان این استان بوده است، اما انجمن تئاتر کودک و نوجوان ندارد!
  انجمن تئاتر کودک و نوجوان در تهران، اصفهان و همدان تاسیس شده است، اما هنوز در مشهد فعالین تئاتر کودک و نوجوان حتی یک گرد همایی با یکدیگر نداشته اند! چرا؟ انجمن می تواند به گروه های تئاتری کودک و نوجوان تشکل دهد، خواسته های اقتصادی و معنوی آنها را مطرح کند، از منافع آنان دفاع نماید، به آموزش، و بالا بردن سطح اطلاعات، و گسترش و عمق بخشیدن به تئاتر کودک و نوجوان گام بردارد، اما هنوز در مشهد گامی در این زمینه برداشته نشده است! چرا؟
  گروه هایی از انجمن تئاتر کودک و نوجوان اصفهان اکنون در بیشتر کشور های جهان نمایش می دهند. استیتج یا سازمان بین المللی تئاتر کودک آنها را می شناسد و برایشان کارگاه می گذارد. انجمن تئاتر کودک همدان با سازمان تئاتر کودک آلمان تفاهم نامه امضاء کرده اند، و هر ساله از طرف آلمانی به آن کشور برای اجرا و یا دیدن فستیوال ها ی تئاتر ی کودکان دعوت میشوند. انجمن تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر نیز یک بار توانست جلوی استعفای دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را بگیرد، بار دیگر با آوردن دبیر جدید مخالفت خود را اعلام کند. این عمل باعث شد که دبیر جدید سعی کرد خواسته های انجمن را که در جهت منافع تئاتر کودک بود در سیاست کاری خود قرار دهد. نهادهای فعال در زمینه تئاتر کودک در تهران برای انجام فعالیت های خود معمولن از انجمن تئاتر کودک مشورت می گیرند. انجمن کارگاه می گذارد، نشست های تخصصی ترتیب می دهد، کتاب منتشر می کند، حتی برای دستمزد فعالان این عرصه در نرخ برابر با تئاتر بزرگسالان اقدام کرده است. هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان را بیمه کرده است، خانه های سازمانی به بعضی از آنها تعلق گرفته است.
  اما فعالان تئاتری کودک و نوجوان در مشهد، در مشهدی که می گویند قطب تئاتر کشور است، در این زمینه سکوت کرده است!
   
  مطالب مرتبط

  داوود کیانیان در آستانه برگزاری نشست اعضاء بنیاد نمایش کودک به ایران تئاتر گفت

تئاتر کودک در ایران صد ساله است ولی متاسفانه تاریخ مدونی برایش نداریم
  داوود کیانیان در آستانه برگزاری نشست اعضاء بنیاد نمایش کودک به ایران تئاتر گفت

  تئاتر کودک در ایران صد ساله است ولی متاسفانه تاریخ مدونی برایش نداریم

  داوود کیانیان در آستانه برگزاری نشست اعضاء بنیاد نمایش کودک به ایران تئاتر گفت تئاتر کودک در ایران صد ساله است ولی متاسفانه تاریخ مدونی برایش نداریم.

  |

  نظرات کاربران