در حال بارگذاری ...
 • تلگرام
 • نگاهی به کارنامه تئاتر مشهد در بهار سال جدید

   تئاتر مشهد طی چند سال اخیر توانسته جایگاه ارزشمند خود را در عرصه هنرهای نمایشی احیاء کند بطوری که هم اینک این کلانشهر بعد از تهران به عنوان قطب تئاتر کشور شناخته می شود.

  به گزارش تئاتر خراسان رضوی، اجرای 200 نمایش طی یک سال اخیر در مشهد نشانگر آغاز بالندگی و پویایی دوباره هنر تئاتر در این شهر و حضور مستمر هنرمندان خلاق و حمایت مسئولان فرهنگی از این حوزه است. 
  تئاترهای هنرمندان مشهدی علاوه بر افزایش تعداد، در کیفیت نیز بسیار پرفروغ ظاهر شده و توانستند در جشنواره تئاتر فجر عناوین درخشانی را کسب کنند.
  در چارچوب روال جاری همه ساله اجراهای متعدد نمایش در مشهد با فصل بهار آغاز می شود و امسال در این ایام پنج نمایش که در زیر به آنها پرداخته شده، در این شهر روی صحنه می رود. 

  * پرنده و فیل
  تئاتر 'پرنده و فیل' به نویسندگی داوود کیانیان و کارگردانی حمید کیانیان یک تا دهم اردیبهشت هر شب ساعت 20 در تالار هلال احمر مشهد اجرا می شود. در این نمایش که مریم سلیمانخواه، مریم شمس، سیدمحمد شهاب مهدیزاده، ملیحه همایونی، داوود بیگلری، مرتضی جوانشیر، خلیل قاسمی و نازنین بابایی بازی می کنند.
  کارگردان این نمایش به خبرنگار ایرنا گفت: پرنده و فیل نمایش منتخب جشنواره های کویر یزد و بین المللی تئاتر امیدآفرین اصفهان از میان 35 گروه شرکت کننده از ایران و 6 کشور آلمان، بلژیک، ایتالیا، هلند، ارمنستان و اوگاندا است. 
  حمید کیانیان در مورد موضوع این نمایش افزود: این متن توانایی آن را دارد که توانمندیهای شخصی کودکان معلول را به نمایش بگذارد زیرا به بچه های داری معلولیت می گوید که معلولیت شما یک هجمه بزرگ و غول نیست و این باور را به آنها یادآور می شود.
  وی ادامه داد: این نمایش برای تمام مخاطبان جامعه دارای جذابیت است زیرا در 25 شهر با 460 اجرا توانست مخاطبان زیادی را در همه گروههای سنی جلب کند.

  * در همین تاریکی
  نمایش 'در همین نزدیکی' نیز به نویسندگی رضا عرفانی و کارگردانی امیرمحمد فرمان از 27 فروردین جاری در تماشاخانه بهارتئاتر مشهد روی صحنه رفته است.
  رضا آزاد، کوروش خلیلی پور، سامان سالاری، مهتاب قجاوند، صبا وحدتی و سینا عشرتی در این تئاتر ایفای نقش می کنند.
  کارگردان آن می گوید این نمایش به خانواده به صورت ویژه توجه کرده است. مخاطب اصلی آن جوان درگیر عشق، خانواده و پدر و مادرهستند که گاه باید به انتخابهایی دست بزنند.
  امیرمحمد فرمان افزود: نمایش 'در همین نزدیکی' به دلیل ویژگیهای خاصی که در آن وجود دارد قطعا می تواند مخاطبان بسیار زیادی خود جذب کند. 

  * ماجرای گالاپاگوس به روایت سلطان مارک
  نمایش 'ماجرای گالاپاگوس به روایت سلطان مارک' به نویسندگی سهند خیرآبادی و کارگردانی محمد نیازی 26 تا 30 فروردین جاری در تماشاخانه اشراق خوانش می شود.
  کارگردان نمایش به خبرنگار ایرنا گفت: در این خوانش نمایشنامه محمدرضا صولتی، محمدرضا لبیب، مجتبی شفیعی و آرش یزدانی، خوانشگران و فرزانه امیدوار به عنوان اکت‌خوان گروه را تشکیل می دهند که همگی از بهترین دوبلورهای خراسان هستند.
  محمد نیازی در خصوص علت انتخاب این متن و اجرای آن به صورت خوانش نیز گفت: این نمایش در جشنواره دهم نمایشخوانی مشهد خوانش شد و جایزه های متعددی را از آن خویش کرد. این در حالی است که این نمایش برای نخستین بار همه خوانشگرانش دوبلور هستند که موضوعی جذاب برای مخاطب است.
  وی در خصوص ارتباط تماشاگر با این نمایش نیز گفت: در این نمایش خوانشگران از زبان بدن و میمیک استفاده می کنند و همچنین عناصر نور، صدا، موسیقی، کمی میزانسن وجود دارد و آن را ازنمایش رادیویی متمایز می کند.

  * بیستون می تازد
  نمایش 'بیستون می تازد' به نویسندگی و کارگردانی امین رضایی اردانی نیز از 15 فروردین جاری در مشهد روی صحنه رفته است. در این نمایش رضا عرفانی، ندا محمدی، وحید عباسی، محسن شهرکی، پیمان جلالی، احسان دبیر، احسان نگهبان، متین دادگر، عارفه نیکو، امیرحسین زورقی، بهزاد اکبرپور، شایلین طهماسبی، مهتاب قجاوند، کتایون قوشچی و علیرضا فکور یوسفیان نقش آفرینی می کنند. 
  این نمایش کاری از از گروه کربن(نوین) به سرپرستی عبدالله برجسته است.
  'بیستون می تازد' به عنوان اثر برتر جشنواره استانی رضوان سال 95 و اثر تحسین شده و برگزیده همایش استانها در تهران و همچنین اجرا شده در بخش مسابقه بین الملل سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بوده است.
  این نمایش تنها نماینده خراسان در بخش مسابقه بین الملل است.
  همچنین نمایشهای 'یک اشتباه ساده' به نویسندگی و کارگردانی امید وثوقی، 'بتادین' به نویسندگی و کارگردانی نوید اسدیان، 'یک دقیقه سکوت' به نویسندگی محمود یعقوبی و کارگردانی جلال بلوکی، 'محاکمه' با نویسندگی کوروش باقری و کارگردانی ایمن قدمگاهی و 'کلفتها' نوشته ژان ژنه و کارگردانی کامران سعادت و علیرضا غدیری، 'شکلک' نوشته نغمه ثمینی و کارگردانی حمید فتاحی، 'اسکاتلند من' به نویسندگی میثم صابری و کارگردانی مهدی موذنی و 'کلاغ گفت و دیگر هیچ' نوشته آرش خیرآبادی و کارگردانی علیرضا ترابی طی فصل بهار جاری در سالنهای تئاتر مشهد اجرا می شوند.
  23 گروه ثبت شده نمایشی در خراسان رضوی فعال هستند. 
  مطالب مرتبط

  رکوردشکنی حضور تئاتر خراسان رضوی در جشنواره فجر 96

  رکوردشکنی حضور تئاتر خراسان رضوی در جشنواره فجر 96

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی با بیان اینکه امسال برای اولین بار 10 تئاتر در جشنواره بین المللی فجر راه یافته هست، گفت: امسال با درخشش هنرمندان تئاتر مشهد، 3 نمایش خیابانی و 7 نمایش صحنه ای در این رویداد مهم حضور خواهند داشت.

  |

  عیار جهانی تئاتر مشهد در سال ۹۵

  عیار جهانی تئاتر مشهد در سال ۹۵

  تئاتر خراسان رضوی – تئاتر مشهد در سال های اخیر روند رو به رشدی را نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح جهانی داشته است، که درخشش در تئاتر فجر و کسب افتخار در جشنواره تئاتر چخوف در روسیه در سال ۹۵، از نمونه های بارز آن است. ...

  |

  نظرات کاربران