در حال بارگذاری ...
 • تلگرام
 • به جوان ها احترام بگذاریم

  یاداشت میثم نویریان، هنرمند تئاتر مشهد

  قرار نیست هیچ کس هیچوقت جای کسی را اشغال کند. روزی کسی به دنیا می آید و به موازاتش یکی از دنیا می رود هر کدام با خصوصیات خاص خود. هنرمند هم جزئی از این دنیای بزرگ است که روزی می آید و می رود ، کی ؟ کجا ؟ چگونه ؟ رابطه ای است بین هنرمند و هنر و جامعه و شرایط موجود . هیچ هنرمندی بی خطا نیست و هیچ اثری مطلق نیست . همه چیز در دنیا نسبی است . سیاست ، اقتصاد ، هنر و … برآیند نظریاتی است که در برهه ای از زمان مثبت و دارای جایگاه و در برهه ای نیز به افول می رسد.
  ماهیت هستی گردش است ، از کرات در کهکشان گرفته تا تولد و مرگ ، کودکی تا پیری و … این ذات هستی است و ما جزوی از این هستی .
  روزی ما به عنوان جوان وارد عرصه هنر می شویم و به موفقیت دست پیدا می کنیم و پله های ترقی را یکی پس از دیگری می پیمائیم . همانطور که ما روزی ورود پیدا کردیم باید منتظر باشیم نسل دیگری همچون روزگار جوانی قدیم ما وارد این عرصه شود . دنیای هنر به غیر از فرم و رنگ و زیبایی شناسی و بیان مفاهیم انسانی و … همه و همه یک نوع رقابتی نیز در خود جای دارد . رقابتی نه از جنس برد و باخت بلکه از نظر توانمندی و خلاقیت و هر هنرمندی که بتواند خود را با مفاهیم روز هنر و شناخت جامعه شناسی صحیح از وضعیت موجود جامعه وفق دهد ، می تواند در این میدان رقابتی ماندگار شود . هنر رابطه مستقیم با جامعه دارد و قطعا یکی از هزاران وظایف هنرمند شناخت صحیح جامعه و نیاز سنجی صحیح نسبت به وضعیت موجود ، ارائه پیش نهاد برای نیازهای به دست آمده و جمع بندی همه این مطالب و ارائه آن در یک اثر هنری است.
  امروز تئاتر مشهد در حال یک دگردیسی است و آن هم ورود جوانهایی مستعد، کوشا و خلاق که می توانند با نگرشی جدید دنیای زیباتری از هنر را به جامعه فرهنگی مشهد نشان دهند . باید خوشحال باشیم و به این اتفاق و هنرمندان جوان آن احترام بگزاریم همانطور که روزی با ورود ما بزرگترها و پیشکسوتهای ما به ما احترام گذاشتند . ما را تشویق کردند و برای موفقیت های ما دست زدند .
  حتما نقد وجود دارد و حتما باید نشست و گفتگو کرد و برای پیشرفت چشم انداز طراحی کرد . ولی این دلیلی برای بی احترامی نیست . هیچ هنرمندی اثری بد را نمی خواهد تولید کند . شاید هزاران شرایط بد از قبیل بی تجربگی تا عدم وجود مسائل مالی می تواند در کیفیت پائین یک اثر هنری نقش داشته باشد . که باید برای آن یک راه حل پیدا کرد.
  اگر اثری نظر مرا جلب نکرد نشان از بی ارزشی آن اثر نیست این یک دیدگاه شخصی است و حتما می شود آن را نقد کرد ولی اگر بخواهیم با الفاظ غیر اخلاقی هر آنچیزی را که مطلوب ما نیست به نگارش دربیاوریم این دیگر نقد نیست و باید دامنه صبر و تحمل خودمان را بالا ببریم .
  امروز وظیفه داریم خوشحال و مسرور باشیم از اتفاقات خوبی که برای تئاتر مشهد افتاده است . امسال جوانهایی توانستند به موفقیت های خوبی دست پیدا کنند و این یعنی هنوز تئاتر مشهد زنده و پویا است و این تئاتر پشتوانه خوبی دارد .
  صبور باشیم و خوشحال از این همه اتفاقات خوب .
   
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران